Telefon
WhatsApp
KIRGIZİSTAN’IN 30. BAĞIMSIZLIK YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI !

Alanya Belediyesi ile Irak, Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği ortaklığında Alanya’da düzenlenen organizasyonla Kırgızistan’ın 30. Bağımsızlık günü kutlanırken Türk Dünyası’nın en önemli edebiyatçılarından Cengiz Aytmatov doğum gününde anıldı.
Alanya İskelesi Şelale Meydanı’nda düzenlenen organizasyona Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda Kırgız vatandaş katıldı. Her 2 ülkenin milli marşlarının söylenmesi ile başlayan organizasyonun açılış konuşmasını yapan Irak, Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği ve Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) Genel Başkanı Hikmet Kenan Yozgatlı kendilerine büyük destek veren Alanya Belediye Başkanı Yücel’e teşekkür etti.

REKTÖR KALAN: “KIRGIZLAR TARİHİN EN KÖKLÜ TOPLULUKLARINDAN”

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, kürsüde kalabalığı Kırgızca selamlarken Kırgızistan tarihi ile bilgiler verirken şöyle konuştu; “Kırgızlar Türk tarihinin en eski, köklü topluluklarından bir tanesi. Kırgız adını 8. yüzyılda dikilmiş olan Orhun Anıtları’nda dahi görüyoruz. Kırgızistan’ın bağımsızlığı bizler için çok önemli. Yine bizi ortak paydada buluşturan çok önemli bir değer olan Aytmatov var. Değerli soydaşlarımızın bağımsızlık gününü en içten dileklerimle kutluyor, Edebiyatçı Cengiz Aytmatov’u rahmetle anıyorum.”

YÜCEL: “İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞUN GELİŞMESİ YÖNÜNDE GAYRETLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Kırgızistan’ın Bağımsızlık Günü’nde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Türk Dünyası’nın önemli ülkelerinden biri olan ve ortak değerleri taşıdığımız Kırgızistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 30. yılını en kalbi duygularımla kutluyorum. Biliyorsunuz ki, Türkiye Cumhuriyeti, Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. İki ülke arasındaki dostluğun, ticari ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki gayretlerimiz artarak devam edecektir. Türk dünyası tarafından da büyük bir sevgi ve ilgiyle okunan eserler bırakan, eserleri 150’den fazla dile çevrilen büyük edebiyatçı Cengiz Aytmatov’u da sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum. Bu anlamlı organizasyonun düzenlenmesinde emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından organizasyonda emeği geçenlere sertifika verilirken Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e kaftan ve kalpak hediye edildi. Ardından Kırgızistan’dan birçok performans grubu sahne şovlarıyla izleyenlerden büyük alkış aldı.


Bu haberi sosyal medyada paylaşabilirsin.Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Trend Haberler

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Aboneliği