Telefon
WhatsApp
TURİZM NEDİR

Turizm insanları kaynaştıran en kuvvetli bağdır. Turizm Haftası’nın amacı, turistik yerlerimizi tanıtmak, ülkemize daha çok turist gelmesini sağlamaktır.

 1 hafta boyunca halka ve özellikle gençlere yönelik çeşitli konferans, seminer, haftanın önemini vurgulayan çeşitli yarışmalar, defileler ve çevre gezileri düzenlenir. Kısaca Turizm sürekli gündemde kalır.

Turizm bacasız fabrikadır, ülke ekonomisine büyük katkısı vardır. Turistik yerler, turistlerin gelmesiyle şenlenir, ekonomik hayat canlanır. Alışverişler çoğalır özellikle yabancı turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için harcadıkları para yani döviz ülkede kalır.

Ülkelerin zengin olmasında, insanlarının kalkınmış bir ülkede daha mutlu yaşamasında turizmin rolü büyüktür. Peki ülkemizde durumlar nasıl biraz da bunu inceleyelim.

Ülkemizin kuşkusuz her yeri güzel, tarihi açıdan zengin bir ülkeyiz. 2021 verilerine göre 30 milyon 38 bin 961 ziyaretçi ağırladık. En çok ziyaret edilen iller ise İzmir, İstanbul, Antalya, Nevşehir, Mardin, Bursa, Gaziantep, Edirne, Muğla, Çanakkale ve Denizli'dir.

Daha bitmedi ülkemizde önde gelen bir çok turizm çeşidi var. Bunları sizler için derledik.

Dağcılık turizmi

İnsanların dağlarla tanışıklığı yeni olmamasına rağmen, dağlarda yapılan aktivitelerin giderek yaygınlaşması, turistik amaçlı olarak dağların kullanılmasına da neden olmuştur. Kış ayları dışında en uygun zaman Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır. Tırmanışlar için en çok tercih edilen yerler Antalya, Antalya-Kemer ve Antalya-Elmalıdır.

Hava sporları turizmi

Türkiye’de  Yamaç Paraşütü, Yelken Kanat, Planör, Paraşüt, Balon gibi sporlar yıllardır yapılmakta ve büyük ilgi görmektedir. Bu sporların ağırlıklı olarak yapıldığı şehirler ise Alanya, Muğla- Fethiye, Denizli- Pamukkale,  Ankara- Gölbaşı,  Bolu-Abant,  Kayseri, Eskişehir- İnönü'dür. Nisan - Ekim arası uçuşlar için en güvenli zamanlardır.

Deniz turizmi

 Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de Deniz Turizmi, talebin en yüksek olduğu turizm dallarından birisidir.  Peki deniz turizmi nedir? Deniz altında, üstünde ya da kıyılarda, deniz araçları ile gerçekleştirilen seyahatler kapsamında çeşitli turistik aktivitelere katılmak.  Alanya, Bodrum, Çeşme, Fethiye, Marmaris, Kuşadası ve Antalya önemli tatil yerleridir.

Rusya ve Almanya başta olma üzere bir çok ülkeden insanlar bu şehirleri ziyaret ederek faaliyetlerden yararlanıyor, bununla birlikte oteller, sahiller, kafeler dolup taşıyor. Yat turizmi ve su altı dalışı ise en çok tercih edilen alt dallarıdır.

Ayrıca Türkiye'de Sağlık Turizmi ve Termal Turizm, Kış Sporları Turizmi, Yayla Turizmi, Akarsu Turizmi, Botanik turizmi, Dağcılık, Golf Turizmi, Hava Sporları Turizmi, İnanç Turizmi, İpek Yolu, Kongre Turizmi, Kuş Gözlemciliği, Mağara Turizmi, Su Altı Dalış, Yat Turizmi gibi bir çok turizm çeşidi vardır.

 

Yurdumuzdan hoşnut ayrılan her turist bizim dostumuzdur.


Bu haberi sosyal medyada paylaşabilirsin.Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

Trend Haberler

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Aboneliği