Telefon
WhatsApp
SGK ESKİ MÜDÜRÜ MUHARREM KAYA RÖPORTAJI

Yıllardan beri sigorta konusu şüphesiz herkesi ilgilendiren bir konu olmuştur. Yıllar süren çalışma hayatı boyunca, iş kazalarında, işsiz kalma halinde ve emeklilikte her an hepimizi ilgilendiren bir olgudur.
Alanya'ya beş, SGK'ya 30 yıl hizmet vermiş bir isimle tanıştıracağız şimdi sizi. Aslında çoğunuz kendisini tanıyor Alanya SGK eski müdürü sayın Muharrem Kaya. 
Kendisine çalışma hayatı ile ilgili bazı sorular sorduk.
Kendisi çalışkan, enerjisi yüksek ve çeyrek asrı geçen bilgi birikimini paylaşmaya hazır bir şekilde tüm sorularımızı yanıtladı.

TEK KURAL! HAKLI OLMALARI!
Kendisi; işçi, işveren, emekli, eyt'li, bağkur'lu her an herkese kapısının açık olduğunu ve tek şartının gerçekten haklı olan ya da mağdur edilmiş kişilerin haklarının geri kazanımı olduğunun altını çiziyor. 


A-Life Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Muharrem Kaya evli ve iki çocuk babasıyım. 
Zonguldak’ta doğdum, 35 yıl kamuda görev yaptım, bunun bilfiil 30 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu. İlk görev yerim Zonguldak önce memur sonra şef sonra müdür yardımcısı ve son olarak müdür olarak görev yaptım. Futbol tutkunuyum Safranbolu’da 5 yıl yöneticilik yaptım, burada da Alanyaspor’un deplasman maçlarına bile mümkün olduğunda gitmeye çalışıyorum. 2017-2022 yılları arasında Alanya SGK müdürü olarak çalıştım. Kısa süre önce kendi isteğimle emekli olup, danışmanlık ofisimde bu bilgi birikimimi Alanya halkıyla paylaşmaya başladım.

A-Life Sosyal Güvenlik tam olarak nedir nasıl kurulmuştur?

Sosyal Güvenlik denilen olgu 1921 yılında ilk defa ortaya çıkmıştır. Madende kaza geçiren kişilerin geride kalan eşi ve çocukları mağdur olmasın diye ‘Amele Birliği’ adı altında bir dernek kurulmuştur. Hatta o dönem kız isterken bile ‘Sigortası var mı’ diye sorulurmuş ki! Bir kaza yada can kaybı durumunda kızımız mağdur olmasın. Resmi olarak kuruluşu 1945 yılında Ankara’da olmuştur. SGK insanı doğmadan önce ilgilendirmeye başlayan ve öldükten sonra bile ilgilendiren çok önemli bir konudur.

A-Life Alanya’ya gelişiniz ve çalışmalarınız nasıl başladı?

Ben 2017 yılında Alanya’ya geldim, geldiğimde buradaki SGK binasını görünce basınla birlikte yoğun bir çalışmaya girdim. ‘Koskoca Alanya’ya böyle bir bina yakışmıyor hep birlikte bunu ayağa kaldırmamız gerekli’ diyerek çalışmalar yürüttüm. Sağolsun Alanya basını başta almak üzere herkes destek verdi. Ben geldikten 1 ay sonra bina ihaleye çıktı 3,5 ayda tamamlandı 8 ay sonra buraya taşındık. Böylelikle hizmet binamızı el birliği ile Alanya’ya kazandırmış olduk.

A-Life Çalışanlara ve iş verenlere tavsiyeleriniz neler?

Ben 30 yıllık bilgi ve birikimimi emeklilikten sonra insanların faydalanması için danışmanlık ofisi açtım. Kapımız herkese açık, öncelikli amacımız barışı sağlamak. Hiç kimsenin mağdur olmayacağı haksızlığa uğramayacağı zemini oluşturmak. Çalışanlara tavsiyem artık dijital ortamda her bilgiye ulaşmak mümkün sigorta girişlerini, izinlerini, mesailerini işverenle anlaşmaları çerçevesinde takip etsinler. Daha sonra mağdur olmamak için imza attıkları her evraka dikkat etsinler. 
İşverenlere tavsiyem her işlerini yasal çerçevede yapıp ufak tefek masraflardan kaçarken daha büyük cezalarla karşılaşmasınlar. Çalışanları ile olan iş ilişkilerini daima prosedüre uygun yapsınlar. 

A-Life Kimlere EYT’li denir?

Emeklilikte yaşa takılanlar; sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999’dan önce olanları ve emekli olmak için gereken prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlamış olsa dahi yaşından dolayı emekli olamayanlara EYT’li denir. 
Bugün Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon civarı kişiyi kapsıyor. 

A-Life Size en çok gelen başlıca sorular nedir?

Bizim uzmanlık alanımız tüm çalışma hayatını kapsadığı için, bu dönem dönem değişiyor. 
Mesela şu günlerde malumunuz EYT ile ilgili sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. İş davaları oluyor, sigorta ile ilgili konular, emeklilikle ilgili konular ve teşvikler başlıca konular diyebilirim.
Alanya’da maalesef her yıl ortalama 1.500 iş davası açılıyor, bunun maliyetini düşünün! Hem işçiye, hem işverene hem de devlete. Çünkü işveren yapması gerekeni yapmıyor, işçi davranması gerektiği gibi davranmıyor. Bu konu işverenin çok hassas olması gereken bir konu. İşçi ile ilgili tüm evrakları titizlikle muhafaza etmesi ve gerektiğinde ilgili yerlere sunabilmesi gerekiyor.

A-Life Danışmanlık ofisi olarak hangi konularda, kimlere hizmet veriyorsunuz?

Çalışma hayatının olduğu her yer bizim iş alanımız. Danışmanlık sözleşmesi imzaladığımız iş yerinin çalışma hayatı konularında tüm belgelerini takip ediyoruz. Alabileceği teşvikler konusunda bilgilendirme yapıyoruz. Hem işçi hem de işveren adına kimsenin mağdur olmayacağı, olası bir denetimde yüksek cezalarla karşılaşılmasının önlemini almış oluyoruz. Personele iş hayatı ile ilgili eğitim ve seminerler veriyoruz. 
Öncelikli amacımız bu konuda barışı sağlamak işçi ve işveren arasında çözüm yolları ortaya koymak.

A-Life iş hayatıyla ilgili soru ve sorunları olanlar size nasıl ulaşabilirler?

Danışmanlık ofisimiz Fığla Mahallesinde, ayrıca www.muharremkaya.org.tr web sitemizde iletişim bilgilerimiz mevcut. Bize telefonla, mail ile ya da ofisimize gelerek her türlü sorularını sorabilirler. Ayrıca bir tanesi Antalya’da bir tanesi Alanya’da olmak üzere haftada 2 gün gazeteye yazı yazıyorum ve tv programları yapıyorum. 
Yine internet sitemizdeki yazılarımla bilgi ve birikimlerimi paylaşıyorum. 

A-Life Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Halihazırda Alanya’daki tüm meslek odaları, esnaf odaları, Altid gibi kurumlarla anlaşmamız var. 
Bu kurumlara bağlı tüm çalışanlar ve işletme sahipleri bize ulaşabilirler. Bizim öncelikli kriterimiz bize başvuran kişinin haklı olması. Danışmanlık ofisimiz bünyemizde avukatımız mevcut olup işin hem sigorta ayağını hem hukuk ayağını tek kaynaktan yürütebiliyoruz. 30 yıllık birikimimizi paylaşıp insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Profesyonel işletmelere A’dan Z’ye danışmanlık hizmeti veriyoruz, düzenli olarak kontrollerini sağlıyoruz. 
Son olarak, 2023 yılının ve EYT’nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 
Herkese kazasız, belasız, bol kazançlı yıllar temenni ediyorum. 

A-Life Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.
 


Bu haberi sosyal medyada paylaşabilirsin.Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

Trend Haberler

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Aboneliği