Telefon
WhatsApp
Dünya Sağlık Günü ve Kanser Haftası

Her yıl 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasında, kanser hastalığına karşı konuya ilişkin farkındalık yaratmak için taramalara katılımı artırmak için düzenlenen bu etkinliklerle halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek hedeflenmektedir.
Ancak tüm bu çalışmaların yılın bir haftası ile sınırlı tutulmayıp yıl boyunca sürdürülmesi kanserle mücadelede akılda tutulması gereken bir unsur olup önemli kazanımlar sağlayacaktır.
Öncelikle kanser nedir öğrenelim,
Kanser, vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık tablosudur. Kanser oluştuğu dokuya göre adlandırılır. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 yılı verilerine göre; ilgili yılda küresel bazda 19.2 milyon yeni kanser vakası tespit edilmişken, hastalığa bağlı 9.9 milyon ölüm gerçekleşmiştir. Dünya genelinde 75 yaşına kadar her 5 kişiden 1 kişinin kansere yakalanacağı ve her 10 kişiden 1’inin ise kanser nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir.

2020 yılında ülkemizde en sık görülen ilk 5 kanser türü, akciğer kanseri, meme kanseri, kolorektal (kalın bağırsak) kanser, prostat kanseri ve tiroid kanseri idi. Bu 5 kanser türü, tüm kanserlerin %50'den fazlasını oluşturdu.

İşte veriler;
Akciğer: 41.264
Meme: 24.175
Kolorektal: 21.191
Prostat: 19.444
Tiriod: 13.682

 Tüm kanser vakalarının sadece % 5-10'u genetik kusurlara atfedilebilirken, geri kalan % 90-95'inin kökleri çevreye ve yaşam biçimine dayandırılmaktadır. Kanserden ölümlerin yaklaşık üçte biri; başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Fazla kilolu ya da şişman (obez) olma, meyve ve sebzeyi az tüketme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı. Tütün kullanımı kanser için en önemli risk faktörüdür ve kanser ölümlerinin yaklaşık %22’sinden sorumludur.

Kanserden korunmanın yollarından biri de besinlerdir. İşte kanser önleyici 10 besin;
1.SOYA FASULYESİ
2. ÜZÜM
3. YEŞİL ÇAY
4.BROKOLİ
5.BALIK.
6. SOĞAN – SARIMSAK
7. MANDALİNA
8. LİMON                         
9. KETEN TOHUMU
10. BRÜKSEL LAHANASI
Sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin kullanımı, fazla kilolu veya obez olma, kentsel hava kirliliği, alkol kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite gibi bir çok sebepte kansere yol açar. Sağlık her şeyden önce gelir, unutma;

Bugün 1 saat, yarın bir hayat.
Erken teşhis hayat kurtarır!


Bu haberi sosyal medyada paylaşabilirsin.Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

Trend Haberler

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Aboneliği