Telefon
WhatsApp
Afazi Belirtileri Neler ve Nasıl Tedavi Edilir?

ABD'li aktör Bruce Willis'in yakalanmasıyla gündeme gelen bu hastalık bilişsel yetenekleri etkileyen ciddi bir hastalık. 
Beynin bazı bölgelerinde meydana gelen işlev bozukluğu sonucu ortaya çıkan konuşma, konuşulanı anlama, tekrarlama, okuma-yazma gibi becerilerin gerçekleştirilememesi hastalığına afazi adı veriliyor.Afazi belirtileri kişi yorgun olduğunda ya da kalabalık ve gürültülü bir ortamda bulunduğunda etkisini arttırabiliyor.

AFAZİ BELİRTİLERİ

1-Konuşmada güçlük çekmek
2-Cümle kurarken uygun kelime veya terim seçmede güçlük
3-Konuşurken tuhaf veya uygun olmayan kelimeler tercih etmek
4-Söylenileni algılamada güçlük. 
5-Afazi, düşünme becerilerini etkilemez. Ancak kişiler yazılanı anlamada ve yazmada güçlük yaşayabilirler. Bazı vakalar ise rakamları kullanmada ve basit işlemleri yapmada da sıkıntı çekebilirler.


AFAZİ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Afazi hastalığında kesin tedavi yöntemleri bilinmiyor fakat uygun terapilerle belirtilerin hafiflemesine yardımcı olunabilir.
Tedavi ve iyileşme süreci; yaşanan travmanın şiddetine, beyinde oluşan hasar veya deformasyonun yaygınlığına ve büyüklüğüne, travma sonrası geçen zamana, hastanın yaşına, travma öncesi sağlık durumuna, cinsiyetine, psikolojik durumuna, toplumsal çevresine, afazinin türüne göre farklılık gösterir.


Bu haberi sosyal medyada paylaşabilirsin.Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

Trend Haberler

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Aboneliği