Telefon
WhatsApp
ALANYA FETHİ'NİN 800. YILI KUTLANMAYA HAZIRLANIYOR !

Alanya’nın fethinin 800. yılı kutlamaları kapsamında Alanya Belediyesi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Kutlamalar, 5 Kasım Cuma günü Cuma namazında fetih suresinin okunması ve hutbesinin verilmesi ile başlayacak. Cumartesi günü ise toplu açılış töreni düzenlenecek. Üst düzey protokol üyelerinin ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşecek programda Sandık Emini Kayhanlar Evi’nde Herbaryum, Mutfak Kültür Evi, Bedesten, Demirtaş-Sedre Av Köşkü gibi restore edilen yapılar hizmete açılacak.

AÇILIŞ TÖRENİ İÇ KALE’DE GERÇEKLEŞECEK

6 Kasım Cumartesi günü kutlama programı, saat 16.00’da Alanya Kalesi’nde gerçekleşecek. Açılış konuşmalarıyla başlayacak kutlamalar, katılımcılara Selçuklu’dan Günümüze Zanaatkarlar Köşesi, para basma, çini gibi eserlerin yapım aşamasını içeren çeşitli alanlarda workshopların sunulup, İç Kale’deki sergilerin gezilmesiyle devam edecek. Günün anlam ve önemine ilişkin sahne ve ses performanslarının da sergileneceği açılışta katılımcılara tarihe yolculuğun yanı sıra görsel şölen de yaşatılacak.

İKİNCİ DURAK HERBARYUM

Açılış programı, Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’nde bulunan Sandık Emini Kayhanlar Evi’ne taşınan ve içerisinde 20’si endemik olmak üzere 320’den fazla Alanya ve çevresine ait bitki türü ile 38 kelebek türünü barındıran Herbaryum’u ziyaret ile devam edecek.

RESTORASYON ÖDÜLLÜ MUTFAK KÜLTÜR EVİ VE BEDESTEN’DE AÇILIŞ

Yine Hisariçi Mahallesi’nde bulunan ve Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması’nda “Süreklilik Ödülü” kazanan Alanya Belediyesi Mutfak Kültür Evi, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Uygulama Ödülleri kategorisinde aslına uygun olarak restore edilerek ödüle layık görülen Bedesten Çarşısı da 6 Kasım Cumartesi günü törenle açılacak. Açılış programında günün anlam ve önemine ilişkin olarak “Selçuklu’dan günümüze” adlı sahne gösterileri de sunulacak.

800. YIL KUTLAMALARINA MUHTEŞEM FİNAL

Açılış etkinlikleri yine aynı gün Alanya Belediye Sarayı arkasında saat 21.00’da düzenlenecek Gülben Ergen konseri ile son bulacak. Ünlü sanatçı sevilen şarkılarını Alanya’nın 800. Fetih yılı kutlamaları kapsamında Alanyalılar için seslendirecek.

 

300 X 250 Reklam Alanı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Alanya Nöbetçi Eczaneler

Antalya/Alanya
Aksu Eczanesi
0 242 512 46 83
Hacet Mah. 25 M.Lik Yol Hancı Pastanesi Karşısı Alanya/Antalya


Antalya/Alanya
Cemre Eczanesi
0 242 528 80 50
Barboros Cad. No:52 Cebeci 8 Sit. Sanay Past. Yanı Alanya/Antalya


Antalya/Alanya
Diker Büyük Eczanesi
0 242 538 76 70
Merkez Mah. Fatıh Cad. No:156/A Konaklı Alanya/Antalya


Antalya/Alanya
Güler Eczanesi
0 242 511 39 04
Fığla Mh. Alanya Devlet Hastanesi Yanı Alanya/Antalya


Antalya/Alanya
Tezcan Eczanesi
0 242 513 78 59
Şekerhane Mah. Eczacılar Cad.No.3/B Şekerciler Market Karşısı Alanya/Antalya


Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Aboneliği